Szerintem, aki csak kicsit is olvasott már a körülöttünk levő űrről, a galaxisok, csillagok milliárdjairól, az nehezen tudja elképzelni, hogy az emberiség az egyetlen fejlett civilizáció a világegyetemben. Még inkább valószínű lett ez az elképzelés, mióta beindult a más csillagrendszerek bolygóit felfedező kutatás és kiderült, sokkal több a bolygó, mint azt a tudósok eredetileg gondolták.
Na de most, amíg rá nem akadunk valamelyik nyomára, jelére, űrhajójára, inváziójára, mihez is kezdhetnénk ezzel az ötlettel? A BBC egy jópofa interaktív infografikát jelentetett meg, amelyben ki lehet számolni, hány érzékelhető (tehát az űrbe jeleket sugárzó) civilizáció lehet a galaxisunkban és az egész univerzumban.
Az egész számítás Frank Drake csillagász (ő végezte az első modern SETI kísérletet – vagyis rádióteleszkópot használt arra, hogy idegen civilizáció nyomát keresse) 1961-ben felállított egyenletén alapszik, amely több faktort is figyelembe vesz, mint pl.: egy évben születő csillagok száma, a bolygókkal rendelkező csillagok aránya, élet fenntartására alkalmas bolygók aránya, technikailag fejlett civilizáció aránya és, hogy hány éve nyomja a civilizáció a jeleket az éterbe, stb…
A BBC oldalán minden egyes faktor külön be lehet állítani és átszámolni az egészet. Ki lehet tehát próbálni, hogyan befolyásolja a civilizációk számát a csillagok születésének mértéke, vagy hogy hányszor képes egy civilizáció az elbukása után újra lábra állni. Könnyítésül vannak azonban előre beállított értékek is.
Pl. Drake eredeti elképzelése szerint csak a mi galaxisunkban 18 750 000 kommunikáló civilizáció van, a modern kor optimista becslése alapján ez a szám 72 800-ra csökkent, míg a szkeptikus becslés szerint csupán 1 darab civilizáció van rajtunk kívül a galaxisban (bár a teljes világegyetemben még mindig akad 78 milliárd :) Jó is az így, hagyjanak csak elég helyet az emberiség terjeszkedésére, hogy elegen legyünk, mikor ráakadunk a Borgokra, vagy a Tyranidokra…
Mivel nem tartom valószínűnek, hogy megérem a kontaktus napját, nem marad más hátra, mint az ilyesfajta számolgatás…