Kínaiak azt mondják, hogy találtak egy új, meglepően egyedi megközelítést rákos megbetegedések ellen való harchoz. Disznó sejteknek álcázzák a tumort.
Egy év elejei kutatás arról számol be, hogy genetikailag módosított vírussal képesek voltak olyan immunreakciót előidézni, mely a szervtranszplantációknál figyelhető meg. A szervtranszplantációs műtétek 10-20%-nál számolni kell kilökődés veszélyével. Ez általában gyulladásként mutatkozik meg, melynek végeredménye az, hogy a beültetett szerv egyszerűen megszűnik működni, mert a test saját immunrendszere támadóként azonosítja és ráuszítja a fehérvérsejtjeit. Kínai kutatók pedig ezt a mechanizmust szerették volna kihasználni rák elleni harcban. Ehhez egy genetikailag módosított vírust alkalmaztak, a Newcastle Disase Virus (NDV), mely nem más mint egy főleg szárnyasok körében fertőző betegség, emberekre jó részt veszélytelen. CRISPR technológiával szerkesztettek egy kicsit az NDV felépítésében, hozzácsapták a vírus építőblokkjaihoz az α1,3GT disznó genetikai állományt, így rávéve magát a vírust is, hogy ezt a részt produkálja tovább. De hogy fejt ki hatást? Intravénásan juttatják a vírust a véráramba, ahol a rekombinált hordozó vírusnak természetesen hajlandóságát használják ki, nevezetesem, hogy túlhajtott és nem szabályzott ganglioside-sialic sav receptorokhoz kötődik melyek a tumorokban találhatóak. Magának a rákos sejteknek kevés vírusölő képessége van, így az NDV-GT észrevétlenül be tud csusszanni, és rávenni a rákos sejteket, hogy onnantól kezdve α1,3GT-t is termeljenek, ami pedig jelzi az immunrendszernek, hogy a testben idegen testek találhatóak, itt az ideje működésbe lépni, és elérünk a kilökődés jelenség kihasználásához. Ezt a metódust azóta tesztelték klinikai körülmények között pusztán sejteken (méhnyakrák és májrák), aztán majmokon és meglepő módon, végstádiumú gyógyíthatatlan rákos betegeken is, akik körében volt akinél sikerült megállítani a rákos sejtek számának növekedését, 6-nál részleges visszaesés volt tapasztalható (azaz csökkent a tumor mérete), egy embernél pedig sikerült (elméletileg) kigyógyítani a méhnyakrákot. A kutatást 2024 februárjában küldték be a Cell-hez, a páciens (58 éves nő, IV stádiumú rák) pedig azóta is él és virul.
Amennyiben tényleg használható metódus lenne, akkor lehet, hogy megtaláltuk a specifikus rákok ellenszerét. De addig, amíg Kínán kívül replikálni nem tudják az eredményeiket, lehet érdemes ezt egy csipetnyi kétséggel kezelni, ugyanis az országból az utóbbi években érkező felfedezések döntő többsége kamu.
via.: South China Post (eredeti cikk paywall mögött) és Cell